Szef mafii wnuczkowej (Hos) skazany na 7 lat więzienia

Reklama

śr., 09/04/2019 - 06:37 -- zzz

Arkadiusz Ł., domniemany szef i założyciel mafii wnuczkowej, został skazany przez Sąd Okręgowy w Poznaniu. Hoss usłyszał wyrok 7 lat więzienia. Z kolei jego brata - Adama P. - czeka 6 lat pozbawienia wolności. Obaj muszą też naprawić szkodę powstałą w wyniku ich oszustw metodą na wnuczka. Po ogłoszeniu decyzji sądu Hoss powiedział, że jest niewinny. Wyrok nie jest prawomocny.

We wtorek w Sądzie Okręgowym w Poznaniu zapadł wyrok w jednej z najgłośniejszych spraw ostatnich lat. Sąd, po długim procesie, w końcu skazał braci Arkadiusza Ł. i Adama P. na więzienie. Na sali pojawił się Hoss. Podczas ogłoszenia wyroku zabrakło Adama P.

Hoss skazany: uzasadnienie wyroku

Sąd uznał, że była to zorganizowana grupa przestępcza. Hoss wyłudził półtora miliona złotych i biżuterie o wartości pół miliona złotych. Sąd podkreślił również, że zarzucane im czyny były wyjątkowo odrażające moralnie. Bazowali oni na naiwności starszych osób.

Sąd w uzasadnieniu odniósł się również do zarzutów obrońcy z mowy końcowej jakoby główny materiał dowody - podsłuchy rozmów oskarżonych zostały uzyskane w sposób nielegalny.
- Faktycznie został złamany artykuł 20 konwencji o pomocy prawnej w sprawach karnych między państwami członkowskimi Unii Europejskiej. Według którego w przypadku, gdy jedno państwo zamierza podsłuchiwać obywatela innego kraju, który przebywa na terenie innego państwa członkowskiego, musi zwrócić się do organu wyznaczonego przez dane państwo w ciągu 96 godzin o stosowne pozwolenie. W Polsce nie ma zakazu wykorzystania tzw. owoców z zatrutego drzewa - argumentuje sąd.

Nie wiadomo czy strony procesu będą odwoływać się od wyroku - Nie komentuje wyroku na gorąco. Przyjdzie czas na refleksje nad wyrokiem i jego uzasadnieniem - mówi prokurator Marcin Szpond.

Hoss usłyszał wyrok:co mówi Arkadiusza Ł.

Arkadiusz Ł. wychodząc z sali po ogłoszeniu wyroku powiedział dziennikarzom, że jest niewinny. Licznie zgromadzona rodzina oskarżonych nie chciała komentować wyroku. Podczas gdy Hoss opuszczał salę jedna z jego krewnych krzyknęła w jego stronę - Dont't worry be happy.

Przypomnijmy, że Arkadiusz Ł. wraz z bratem mieli zorganizować jeszcze w latach 90. XX wieku mafię wnuczkową, która wówczas prowadziła swoje działania głównie na terenie Niemiec czy Szwajcarii. To tam Hoss wraz z kompanami naciągał seniorów, którzy w wyniku oszustwa przekazywali im dorobek swojego życia: setki tysięcy ówczesnych marek niemieckich, biżuterię, itp.

Podczas mów końcowych 20 sierpnia 2019 prokurator Marcin Szpond domagał się 8 lat pozbawienia wolności dla Hossa i 7 lat dla Adama P. Obrońca Paweł Sołtysiak domagał się uniewinnienia.

Wyrok nie jest prawomocny.

Autor: 
zzz
Źródło: 
głoswielkopolski

Reklama

plportal.pl