Policja wykryła 170 przestępstw narkotykowych na festiwalu Hip Hop Kemp w Hradcu Králové

Reklama

śr., 08/21/2019 - 13:44 -- koscielniakk

15 sierpnia 2019 roku na drogach dojazdowych wokół terenów festiwalu muzycznego Hip Hop Kemp organizowanego na lotnisku w Hradcu Králové policjanci kontrolowali pojazdy oraz osoby przyjeżdżające lub przychodzące pieszo na festiwal. Podczas kontroli funkcjonariusze koncentrują się na poszukiwaniu narkotyków. ČTK/Taneček David

Hradec Králové – Policja wykryła 170 przestępstw narkotykowych w związku z festiwalem muzycznym Hip Hop Kemp na lotnisku w miejscowości Hradec Králové. ČTK poinformowała o tym rzeczniczka policji regionalnej Ivana Ježková. Tegoroczny 18. rocznik festiwalu trwał od czwartku do soboty rano i uczestniczyło w nim około 9000 osób, podczas gdy w zeszłym roku - 16 000. Organizatorzy twierdzą, że spadek frekwencji był spowodowany nadmiernymi kontrolami policyjnymi osób wchodzących na festiwal. Policja zaprzeczyła, według niej nie można lekceważyć przestępczości narkotykowej na festiwalu. W zeszłym roku na Hip Hop Kempie policja wykryła około 180 osób z narkotykami.

Spośród 170 deliktów narkotykowych 12 zostało ocenionych przez policję jako przestępstwo, 130 jako wykroczenie, a 28 razy chodziło o prowadzenie pojazdu pod wpływem narkotyków. „Zatrzymano 12 osób. Siedem osób zostało umieszczonych w celi policyjnej. Wzmocnione działania policjantów, strażników i celników doprowadziły do tego, że w dużej mierze udało nam się zabezpieczyć narkotyki jeszcze przed ich wwiezieniem lub wniesieniem na festiwal” powiedziała rzeczniczka. Policja zatrzymała także pijanego kierowcę oraz zajmowała się 44 wykroczeniami drogowymi i 25 wykroczeniami związanymi z obecnością cudzoziemców.

Od wtorku do sobotniego południa policja skontrolowała 2300 osób i 1000 pojazdów i nałożyła grzywny w wysokości prawie 500 000 koron. Wysokość kaucji wyniosła 630 000 koron. Według rzecznika bilans jest wstępny i odnosi się do sobotniego południa. Nie powinien się już jednak znacznie zmienić, ponieważ po południu w parku festiwalowym pozostało niewiele osób i ludzie zaczęli stopniowo wyjeżdżać.

„Udało nam się zapewnić bezpieczeństwo zarówno uczestnikom festiwalu, jak i pozostałym obywatelom” powiedział dyrektor regionalny policji David Fulka. Jako alarmującą określił liczbę zatrzymanych kierowców pod wpływem narkotyków, ponieważ uczestnicy festiwalu byli z wyprzedzeniem informowani o kontrolach policyjnych.

Policjanci i celnicy zakończyli pracę na specjalnie zbudowanych stanowiskach na drogach dojazdowych na lotnisko w piątek po południu, kiedy znaczna większość odwiedzających była już na terenie parku festiwalowego. Następnie skupili się na kierowcach, którzy opuszczali lotnisko. Nadzorowali także centrum miasta, restauracje, centra handlowe i dworce.

Od czwartku czeskim policjantom pomagało dziesięciu policjantów z Polski. Podczas kontroli celnicy używali mobilnego laboratorium do wykrywania i analizowania narkotyków. Policjanci i celnicy wykorzystywali także psy przeszkolone do wyszukiwania narkotyków. Funkcjonariusze znajdowali najczęściej marihuanę, a następnie perwitynę, extazy, LSD, amfetaminę i nowe syntetyczne narkotyki, w tym anaboliczne o działaniu hormonalnym.

Organizator festiwalu Radek Maliník powiedział w czwartek, że rozległe kontrole narkotyków są nieodpowiednie i zniechęcają fanów do odwiedzania festiwalu. „Z festiwalu, który był fenomenem, spadamy na dno. Powodem są nieodpowiednie represje policji” powiedział Maliník.

Policja zaprzeczyła, że ​​jej procedura jest nieadekwatna i zmniejsza liczbę uczestników. Według Ježkovej policja chce zapewnić uczestnikom festiwalu bezpieczeństwo i przestrzeganie prawa. „W przeszłości organizatorzy dopuścili do tego, że festiwal stał się świętem narkotyków, które były na nim używane, jakby to było legalne” powiedziała.

Hip Hop Kemp był dotychczas uważany za największe hip-hopowe wydarzenie w Środkowej i Wschodniej Europie. W tym roku wystąpiło na nim około 300 wykonawców, w ubiegłym roku było ich około 500.

Autor: 
ČTK/Tłum. Katarzyna Starzec
Źródło: 
ceskenoviny.cz
Dział: 

Reklama

plportal.pl