Prokurator Agnieszka Nowicka kreowała fikcję, aby wydrukować areszty i wyroki

Reklama

wt., 09/28/2021 - 21:00 -- zzz

Prokurator Agnieszka Nowicka - wierny naśladowca sowieckiego wymiaru sprawiedliwości Andrieja Wyszyńskiego oskarżyciela w głównych procesach politycznych w ZSRR. "Dajcie mi człowieka, a paragraf się znajdzie".  W myśl tej sowieckiej doktryny prokurator Nowicka wykorzystując instytucję małego świadka koronnego, nakłoniła kryminalistę o pseudonimie "Ramzes" za obietnicę nadzwyczajnego złagodzenia kary do złożenia fałszywych zeznań. Ofiarą konfabulacji i pomówień padło wiele niewinnych osób.

Instytucja małego świadka koronnego

Świadkiem koronnym jest sprawca, który wraz z innymi osobami współdziałał w popełnieniu przestępstwa, a który organom ścigania ujawnił niezbędne informacje dotyczące okoliczności jego popełnienia. W takim przypadku sąd obligatoryjnie orzeka nadzwyczajne złagodzenie kary.
Instytucja małego świadka koronnego została określona w art. 60 § 3 kodeksu karnego i znajduje zastosowanie wobec sprawcy przestępstwa, który działał wraz z innymi osobami (co najmniej dwiema) w celu popełnienia przestępstwa. Warunkiem koniecznym do zastosowania tej instytucji jest ujawnienie przez sprawcę odpowiednim organom ścigania informacji dotyczących osób uczestniczących w popełnieniu przestępstwa oraz istotnych okoliczności jego popełnienia.

Słynny Proces Kawki ( Głównym bohaterem powieści jest Józef K., kawaler, prokurent bankowy, mieszkający w mieście, określanym jako „stolica”. Pewnego dnia budzi się w swoim mieszkaniu i zostaje zaskoczony najściem urzędników, którzy oświadczają mu, że zostaje aresztowany, mimo iż nic złego nie popełnił.) był literacką fikcją, ale ofiary prokurator Agnieszki Nowickiej, to realne życiorysy zmielone trybem postępowania i wielomiesięcznych aresztów.

Ofiar prokurator Nowickiej było wiele. Były gangster, przedsiębiorcy, policjant, strażnik więzienny i inni. Prokurator Agnieszka Nowicka nie poniosła żadnych konsekwencji mimo, że nakłaniała podejrzanych i świadków do składania fałszywych zeznań i kreowała fikcyjne postępowania, tylko po to, aby awansować.

Autor: 
zzz
Źródło: 
plportal.pl
Dział: 
video: 

Reklama

plportal.pl