CZY HOLANDIA WYDA ZBIGNIEWA STONOGĘ W RĘCE PROKURATURY STEROWANEJ PRZEZ ZBIGNIEWA ZIOBRO?

Reklama

ndz., 03/07/2021 - 09:43 -- zzz

Zbigniew S. jest poszukiwany sześcioma listami gończymi, w tym Europejskimi Nakazami Aresztowania. Międzynarodowe listy gończe zostały przesłane do holenderskiego sądu, który w najbliższym czasie ma zdecydować, czy wyda podejrzanego, by w Polsce odpowiedział za zarzucane mu przestępstwa.

Dział Prasowy Prokuratury Krajowej podsumował postępowania, w związku z którymi Zbigniew S. jest poszukiwany listami gończymi lub Europejskimi Nakazami Aresztowania.

Prokuratura Regionalna w Lublinie ściga Zbigniewa S. w związku z podejrzeniem przywłaszczenia kwoty ponad 927 tys. zł przekazanych Fundacji im. Zbigniewa S. przez jej przez darczyńców na cele charytatywne.

Zbigniew Stonoga twierdzi, że jest niewinny, a prokuratur Jerzy Ziarkiewicz jest wykolejeńcem społecznym będący w zażyłych relacjach ze Zbigniewem Ziobro.

Ta sama prokuratura prowadzi przeciwko S. postępowanie, w którym podejrzany jest o przywłaszczenie kwoty 217 tys. zł. złotych przekazanych przez darczyńców na działalność jego fundacji. Pieniądze miał przeznaczyć na żetony do gry w kasynie w Warszawie. Zbigniew S. przywłaszczyć miał też 14 tysięcy złotych i "podejmować czynności, które mogły znacznie utrudnić stwierdzenie przestępnego pochodzenia korzyści uzyskanych z popełnienia czynu zabronionego" - podała PK. Przestępstwa tego S. miał dokonać w warunkach recydywy.

Zatrzymany w Holandii

Sąd Okręgowy w Krakowie poszukuje Zbigniewa S. w związku z postępowaniem zainicjowanym aktem oskarżenia Prokuratury Okręgowej w Krakowie. S. został oskarżony o popełnienie 15 przestępstw, w tym o wyrządzenie szkody w kwocie ok. 42 milionów złotych w mieniu, o pranie "brudnych pieniędzy" i oszustwa podatkowe na kwotę około 2 mln zł.

"7 stycznia 2021 r. Zbigniew S. został zatrzymany na terenie Niderlandów w wykonaniu ENA wydanego przez Sąd Okręgowy w Lublinie do sprawy Prokuratury Regionalnej w Lublinie. Do sądu holenderskiego przesłano do rozpoznania wszystkie ENA wydane wobec Zbigniewa S. Obecnie, sprawa jest na etapie oczekiwania na decyzję strony holenderskiej w przedmiocie wydania Zbigniewa S. organom RP" - podała Prokuratura Krajowa.

W październiku 2020 roku Sąd Rejonowy Lublin-Zachód oddalił wniosek prokuratury o aresztowanie Zbigniewa S. Podejrzany uciekł do Norwegii, gdzie ubiegał się o azyl polityczny. W mediach społecznościowych informował, że w Polsce był jest prześladowany i "fałszywie oskarżany przez prokuratury w całej Polsce", które "nie znajdowały elementarnych walorów dowodowych oskarżeń kierowanych wraz z wnioskami o kolejne aresztowania". "Byłem jak zwierz codziennie wzywany do sądu" - powiedział. Z Norwegii przeniósł się do Holandii, gdzie został w styczniu zatrzymany.

Lech Wałęsa staje w obronie Zbigniewa Stonogi

Były prezydent Lech Wałęsa uważa, że kontrowersyjny biznesmen Zbigniew Stonoga jest prześladowany i grozi mu "eskalacja prawnej przemocy ze strony władzy". 

Portal "Wprost" podaje, że były prezydent napisał do Norweskiego Urzędu Imigracyjnego list z pozytywną rekomendacją ws. azylu dla Stonogi.

Były prezydent twierdzi, że Stonoga jest w Polsce prześladowany i grozi mu "eskalacja prawnej przemocy ze strony władzy". Krytykował również sądownictwo pod rządami Prawa i Sprawiedliwości.

 

Autor: 
zzz
Źródło: 
plportal.pl

Reklama

plportal.pl