Prokuratura wyda list gończy za Zbigniewem Stonogą, który wniósł o azyl w Norwegii

Reklama

czw., 10/29/2020 - 12:53 -- zzz

Prokuratura Regionalna w Lublinie wyda za Zbigniewem Stonogą list gończy. Jest to wynik orzeczenia Sądu Rejonowego Lublin-Zachód, który wydał decyzję o tymczasowym aresztowaniu przedsiębiorcy. Mężczyzna wyjechał do Norwegii, gdzie ma starać się o azyl polityczny.

Jak informuje kurierlubelski.pl Sąd Rejonowy Lublin-Zachód zadecydował o tymczasowym aresztowaniu Zbigniewa Stonogi na dwa miesiące ("Nazywam się Zbigniew Stonoga i tak należy mnie podpisywać we wszystkich mediach" - napisał kilka dni temu na Facebooku). Takiego rozstrzygnięcia domagała się Prokuratura Regionalna, która zarzuca biznesmenowi m.in. przywłaszczenia ponad 900 tysięcy złotych i prania brudnych pieniędzy. Prokuratura ma przygotowywać już list gończy.

Prokuratura wyda list gończy za Zbigniewem Stonogą. "Chcą zniszczyć mój dorobek społeczny i życiowy"

Lubelska prokuratura prowadzi łącznie dwa postępowania, w których Zbigniew Stonoga podejrzany jest o oszustwa w sprawie prowadzenia działalności charytatywnej. Sąd zdecydował się na zastosowanie aresztu, ponieważ przyznane wcześniej środki zapobiegawcze okazały się nieskuteczne. Prokuratura argumentuje, że podejrzany "zrealizował ucieczkę" przekraczając granice kraju. Biznesmen tym samym naruszył obowiązek stawiennictwa na komisariacie policji w ramach dozoru i złamał zakaz opuszczania kraju.

- Tok tego śledztwa był i pozostaje jeden. Zniszczyć dorobek społeczny i życiowy Zbigniewa Stonogi. To, że za 10 lat zapadnie w tej sprawie wyrok uniewinniający nie jest teraz istotne dla reprezentantów rządowego aparatu represji skierowanych przeciwko mnie i członkom mojej rodziny - tak działania prokuratury skomentował sam Zbigniew Stonoga.

Według wcześniejszych ustaleń śledczych biznesmen przebywa obecnie w Oslo w Norwegii. Stonoga potwierdził później, że zamierza ubiegać się tam o azyl polityczny. - Mój azyl nie ma na celu sparaliżowania moich spraw, w których zamierzam uczestniczyć konferencyjnie, lecz azyl ma mi dać prawo do życia, pracy i ochrony zdrowia - oświadczył.

Zbigniew Stonoga twierdzi, że jest niewinny, a prokuratur Jerzy Ziarkiewicz jest wykolejeńcem społecznym będący w zażyłych relacjach ze Zbigniewem Ziobro.

 

 

Autor: 
zzz
Źródło: 
gazeta.pl/plportal.pl
video: 

Reklama

plportal.pl