BRUTALNY ATAK POLICJI NA KOBIETY DEMONSTRUJĄCE POD DOMEM KACZYŃSKIEGO

Reklama

pt., 10/23/2020 - 09:49 -- zzz

Po godz. 2 w nocy zakończył się protest przeciwko wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego w sprawie przepisów dotyczących aborcji. W pobliżu domu Jarosława Kaczyńskiego doszło do przepychanek z policją. Zatrzymano w sumie 15 osób, jedna została już zwolniona. - Koronawirus nadal jest, więc wszystkie zgromadzenia są nielegalne - podkreślił w piątek (23 października) podczas konferencji prasowej rzecznik komendanta stołecznego policji nadkom. Sylwester Marczak.

 

- Środki przymusu bezpośredniego zostały zastosowane wobec tłumu, który zachowywał się agresywnie - wyjaśniał rzecznik komendanta.

- Policjantom nie zabrakło wczoraj cierpliwości. Ten spokój charakteryzuje zgromadzenia w Warszawie. Ale w przypadku tej agresji, kiedy mamy kamienie, musimy liczyć się ze zdecydowaną reakcją. Nie wyobrażam sobie, by działanie policjantów w tym przypadku było inne - ocenił Sylwester Marczak.

Zatrzymano w sumie 15 osób. Jeden z uczestników manifestacji nie chciał podać swoich danych osobowych policji, dlatego został przewieziony na komendę, ale został już zwolniony. 

Policjanci wystawili 35 mandatów karnych, sporządzili 89 wniosków do sądu o ukaranie manifestujących i złożyli ponad 200 informacji do inspekcji sanitarnej.

Policja nie podaje, ilu policjantów i radiowozów brało udział w zabezpieczaniu czwartkowej manifestacji. 

- Zwróćmy uwagę na to, że pomimo faktu, że zgromadziła się duża grupa osób, policjanci zabezpieczali dane zgromadzenie, dbali o bezpieczeństwo uczestników danego zgromadzenia. (...) Wyłączany był ruch na poszczególnych ulicach, wszystko po to, żeby nie było zagrożenia zarówno dla osób biorących udział w tym zgromadzeniu, ale także dla uczestników ruchu drogowego - mówił nadkom. Marczak. Zwracał też uwagę na lekkie umundurowanie policjantów.

Według oceny samych uczestników i niezależnych mediów, policja brutalnie zaatakowała bezbronne kobiety. 80% uczestników protestu było kobietami. Użyto wobec uczestniczek gazów łzawiących i pałek.

 

Autor: 
zzz
Źródło: 
plportal.pl
video: 

Reklama

plportal.pl