Oświadczenie MSWiA w sprawie pacyfikacji Strajku Przedsiębiorców

Reklama

ndz., 05/17/2020 - 16:09 -- zzz

W związku z działaniami Policji w dniu 16 maja br. w Warszawie, oświadczam, że podstawowym zadaniem państwowym Policji jest egzekwowanie obowiązującego prawa. Wprowadzony zakaz zgromadzeń publicznych wynika z zagrożeń epidemicznych, a nie z chęci ograniczania praw obywatelskich.

Policja ochrania uczestników legalnych zgromadzeń niezależnie od ich poglądów politycznych. W okresie pełnienia przeze mnie funkcji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, zasada ta była w pełni respektowana, czego dowodzi chociażby przebieg niedawnej kampanii wyborczej do parlamentu. Tak będzie również w przyszłości, kiedy ograniczenia związane z zagrożeniami epidemicznymi zostaną zniesione.

Przypominam, że nadal obowiązują ograniczenia dotyczące gromadzenia się, a także przepisy sanitarne takie jak obowiązek zachowania odpowiedniej odległości pomiędzy osobami oraz obowiązek noszenia maseczek. Rygory te mają chronić wszystkich obywateli przed rozwojem zagrażającej zdrowiu i życiu ludzkiemu epidemii.

Próba złamania tych zasad w dniu wczorajszym w Warszawie spotkała się ze stanowczą reakcją Policji.

Jako Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji oceniam działania Policji za w pełni profesjonalne i podjęte w ważnym interesie publicznym. Zastosowane środki porządkowe były adekwatne do zaistniałej sytuacji.

Jednocześnie wyrażam stanowczy sprzeciw wobec prób wykorzystywania nielegalnych zgromadzeń publicznych do realizacji swoich celów politycznych przez niektórych działaczy partii politycznych, w tym parlamentarzystów oraz osób kandydujących w wyborach prezydenckich. Atakowanie funkcjonariuszy Policji rzetelnie wykonujących swoje zadania jest niedopuszczalne i nieodpowiedzialne.

Mariusz Kamiński
Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji

Przypomnijmy:

W związku ze strajkiem przedsiębiorców w Warszawie policja zatrzymała ponad 380 osób i 150 osób ukarała mandatami - poinformował w niedzielę, 17 maja, rzecznik KSP nadkom. Sylwester Marczak. Dodał, że do sądów trafi ponad 220 wniosków o ukaranie, a do sanepidu notatki o łamaniu obostrzeń antywirusowych.

W sobotę wieczorem (16 maja) na placu Zamkowym zakończył się tzw. strajk przedsiębiorców, którzy protestowali w związku z ich pogarszającą się sytuacją wynikającą z epidemii koronawirusa.

W niedzielę rano rzecznik stołecznej policji nadkom. Marczak poinformował, że zatrzymano ponad 380 osób, wobec 150 osób nałożono mandaty karne, a do sądu trafi ponad 220 wniosków o ukaranie. "Będą też kierowane notatki do sanepidu w związku z faktem naruszenia obostrzeń dotyczących ograniczenia rozprzestrzeniania się koronawirusa" - dodał.

Wyjaśnił, że ponad 380 osób zatrzymano prewencyjnie, co oznacza, że "po wykonaniu czynności z daną osobą, jest ona zwalniana", i tak się stało z większością zatrzymanych.

W Warszawie zakończył się Strajk Przedsiębiorców, a właściwie został brutalnie spacyfikowany przez PIS-owską policję polityczną. Wobec organizatorów i uczestników legalnej demonstracji policja użyła gazów bojowych. Ucierpiało wielu przedsiębiorców i dziennikarzy, których zakuwano w kajdanki i wywożono do aresztów. Policja nie uszanowała nawet immunitetu senatora Jacka Burego, którego brutalnie powalano na ziemię, a potem siłą wepchnięto do policyjnego wozu. 

Wśród zatrzymanych przez policję jest senator Koalicji Obywatelskiej Jacek Bury.  Senator twierdzi, że został obezwładniony, przewrócony na ziemię i wsadzony do radiowozu. Polityk poinformował o tym na swoim profilu na Facebooku. Natomast Stołeczna policja groteskowo stwierdziła, że "Jeden z senatorów wszedł do radiowozu i nie chce go opuścić" - podkreślił rzecznik nadkom. Sylwester Marczak.

Film

https://www.facebook.com/ppiotr.zzygarsky.1/videos/3568254673203380

Będę żądał natychmiastowych wyjaśnień od szefa MSWiA Mariusza Kamińskiego i szefa stołecznej policji ws. użycia siły wobec demonstrujących w Warszawie i bezprawnego zatrzymania senatora Jacka Burego - poinformował w sobotę szef klubu KO Borys Budka.

Marszałek Senatu Tomasz Grodzki ocenił we wpisie na Twitterze, że zatrzymanie przez policję senatora Jacka Burego "jest nielegalne i stanowi naruszenie immunitetu senatorskiego". "Stanowczo wzywam rząd do przestrzegania prawa i zaprzestania stosowania przemocy wobec przedsiębiorców. Odpowiedzią na społeczny protest powinien być dialog" - napisał marszałek.

Obraz może zawierać: 1 osoba, stoi

Paweł Tanajno - Kandydat Przedsiębiorców na Prezydenta RP zaatakowany gazem przez policję podczas legalnego strajku w Warszawie dnia 16,05.2020 roku.

- Nie odpuścimy im tego. To są PIS-owscy zbrodniarze. Policja na zlecenie PIS zaatakowała legalną demonstrację - powiedział do kamer Paweł Tanajno.

Obraz może zawierać: co najmniej jedna osoba i ludzie stoją

Zdjęcie

Zdjęcie

Zdjęcie

Policja zatrzymała organizatorów, posłankę Klaudię Jachirę i senatora Burego. Pomimo immunitetu użyto siły.

Klaudia Jachira - #JachirawSejmie

Zostałam zaproszona do udziału w Ogólnopolskim Strajku przeciwko rządom Pisu. Była to legalna demonstracja niezwiązana z żadnym z kandydatów na prezydenta.

W pewnym momencie policja zaczęła wyprowadzać uczestników protestu.

Nie podała podstawy prawnej.

Nie mieli imienników.

Nie chcieli ze mną rozmawiać i wytłumaczyć, dlaczego ich zatrzymują.

Pokazałam legitymację. Nic to nie dało.

Szarpali mnie, nie pozwolili ich obronić.

Polska policja naruszyła mój immunitet. Ja przeżyje, wolność obywatelska niekoniecznie.

Senator Jacek Bury został zatrzymany, mimo iż też pokazał legitymację.

Nie zostawimy tak tej sprawy.

Zawsze murem za obywatelami.

 

 

Strajk Przedsiębiorców i Ogólnopolski Strajk Generalny rozpoczął się o godz. 15.00 na placu Zamkowym. O godz. 16 ruszył przemarsz w kierunku Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, gdzie ewentualnie mogłoby powstać miasteczko namiotowe. Po drodze protestujący mają zatrzymać się przed Pałacem Prezydenckim, Ministerstwem Rozwoju oraz Sejmem.

 

- Komitet Organizacyjny przyznaje, że inspiracją do powołania inicjatywy społecznej Ogólnopolski Strajk Generalny jest zarówno powszechne wzburzenie społeczne wywołane skalą naruszania wszelkich praw i wolności obywateli, jak i towarzyszące temu demonstracje w Cieszynie, Katowicach, Poznaniu i Warszawie, które pokazały gotowość społeczną do wyjścia „na ulicę” w obronie tych praw - czytamy w zapowiedzi organizatorów.

O 15.00 Strajk Przedsiębiorców! "Święto polskiej demokracji ...

 

Podsumowanie działń PIS-wskiej policji politycznej

Przez godzinę nikt nie odpowiadał na wezwania jednego z liderów protestu o rozmowę z dowódcą, by móc załagodzić sytuację, a dodatkowo policjanci wzywają do rozejścia się, choć nie umożliwiają nikomu wyjścia z tłumu. Ściśnięto protestujących, by uniemożliwić im zachowanie odstępów dwumetrowych, tylko po to by policja miał pretekst do użycia siły.

Policjanci wyłapywali jedną osobę po drugiej, które miały przy sobie jakiekolwiek banery lub flagi (widać to wszystko na zapisach z transmisji), a później został użyty gaz wobec garstki protestujących.

Kilka linków:

Premier Szydło: za czasów PiS nie wyprowadzimy policji przeciwko manifestantom (http://www.tvn24.pl)

Senator Koalicji Obywatelskiej został obezwładniony przez policję na proteście przedsiębiorców, który organizuje kandydat na prezydenta Paweł Tanajno. Jacek Bury został przewrócony na ziemię i wyprowadzony z tłumu do radiowozu.

Protest przedsiębiorców na placu Zamkowym. Policja otoczyła uczestników kordonem

Kilka ujęć z streamów (źródło: mirek @bet730, który restreamuje na YT) :

gdzie jest dowódca 1: https://streamable.com/6pg6qv

gdzie jest dowódca 2: https://streamable.com/2jve7y

gdzie jest dowódca 3 + atak policji na "agresywnych" protestujących: https://streamable.com/nmunns

Tanajno dzwoni na policję: https://streamable.com/nmgkwg

moment użycia gazu: https://streamable.com/z0qd7e

https://twitter.com/i/status/1261670157312765953

https://www.facebook.com/ppiotr.zzygarsky.1/videos/3568666943162153

 

W najbliższych tygodniach mogą pojawić się reperkusje wobec osób biorących udział w protestach pn. "strajk przedsiębiorców" i in., odbywających się w weekendy w Warszawie.

Osoby potrzebujące pomocy formalnej i prawnej zapraszamy do skontaktowania się z nami, postaramy się pomóc w miarę możliwości.

Mogą się zadziać następujące rzeczy:

- przychodzi wezwanie na policję - na przesłuchaniu nie przyznajemy się do niczego i odmawiamy składania wyjaśnień!

lub

- nie przychodzi wezwanie, tylko od razu wyrok nakazowy - od wyroku wnosimy sprzeciw!

lub

- przychodzi decyzja z sanepidu o nałożeniu kary administracyjnej - od tej decyzji wnosimy odwołanie!

Ta kara jest egzekwowana od razu (mimo wniesienia odwołania), więc przypominamy, że kwotą wolną od zajęcia z rachunku bankowego jest 1900 zł.

Tutaj strona KWO Parasolki:

https://www.facebook.com/kwoparasolki/

Wkurzeni Przedsiębiorcy - 10 postulatów MŚP w tym dobrowolny ZUS

 

 

Autor: 
ZZZ
Źródło: 
plportal.pl
video: 

Reklama

plportal.pl