AUSTRIACY DOM HITLERA PRZEROBIĄ NA KOMISARIAT POLICJI

Reklama

śr., 11/20/2019 - 19:26 -- zzz

Dom, w którym urodził się Adolf Hitler będzie mieścił posterunek policji - poinformował we wtorek minister spraw wewnętrznych Austrii Wolfgang Peschorn. Ma to zapobiec przekształceniu się budynku w cel pielgrzymek neonazistów.

Niedawno władze austriackie dokonały przymusowego wykupu domu rodzinnego Hitlera w niewielkiej miejscowości Braunau am Inn, w pobliżu granicy z Niemcami. Zaproszono architektów ze wszystkich krajów UE, aby przygotowali i przedstawili plany przebudowy budynku.

Wykorzystywanie domu przez policję powinno wysłać jasny sygnał, że ten budynek nigdy nie będzie już przywoływał wspomnień narodowego socjalizmu - głosi opublikowane oświadczenie ministra.

Sympatycy Adolfa Hitlera upodobali sobie dom, w którym przyszedł na świat wódz III Rzeszy, organizując coroczne zloty neonazistów. Często dochodziło do incydentów. Pod domem Hitlera przechadzały się grupki nazistów, a niektórzy z nich byli przebrani za wodza III Rzeszy.


Przypomnijmy jeden z incydentów:

Dwa lata temu austriacka policja poszukiwała mężczyznę, który w mieście rodzinnym Adolfa Hitlera ukazywał się publicznie w mundurze przywódcy III Rzeszy.

"Wiele razy widziałem tego mężczyznę w Braunau i zastanawiałem się, czy to coś oznacza" - powiedział mieszkaniec miasteczka Braunau am Inn dziennikowi "Oberoesterreichische Nachrichten".

Poszukiwany mężczyzna miał ok. 25-30 lat, charakterystyczne uczesanie, wąsik oraz nosi mundur z czasów III Rzeszy.

Prasa donosiła, że był widziany w księgarni, gdzie ze spokojem przeglądał pozycje poświęcone drugiej wojnie światowej. Następnie udał się do baru na kufel piwa, gdzie przedstawił się jako "Harald Hitler". Mężczyznę również widziano przed domem rodzinnym Hitlera. Krótko po tym zdarzeniu przebrany za Hitlera mężczyzna został ujęty przez miejscową policję. 

"Oberoesterreichische Nachrichten" zacytowała opinię rzecznika prokuratury, Aloisa Ebnera, który podkreślił, że "zauważalne dla innych gloryfikowanie osoby Adolfa Hitlera jest karalne".

 

Autor: 
Z.B.
Źródło: 
plportal.pl

Reklama

plportal.pl