Żandarmeria coraz nowocześniejsza

Reklama

czw., 09/15/2016 - 15:41 -- koscielniakk

Tegoroczne hasło wystawy Sił Zbrojnych RP „Kierunek Nowoczesność” odzwierciedlało zmiany zachodzące w Żandarmerii Wojskowej.

 

Podczas XXIV Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach żandarmi prezentowali m.in. sprzęt wykorzystywany podczas Szczytu NATO i Światowych Dni Młodzieży.  Ekspozycję przygotowaną przez Żandarmerię Wojskową charakteryzowała nowoczesność i różnorodność. Żandarmi zademonstrowali uczestnikom MSPO narzędzia pracy niezbędne w czasie realizowania zadań prewencyjnych, dochodzeniowo-śledczych, ochronnych i specjalnych. Do dyspozycji zwiedzających byli zarówno żołnierze oddziałów terenowych, jak i warszawskiej jednostki specjalnej Żandarmerii Wojskowej.

 

Żołnierze Oddziału Żandarmerii Wojskowej w Krakowie, którzy jak co roku odpowiadali za prewencyjne zabezpieczenia targów, zaprezentowali przede wszystkim sprzęt i wyposażenie indywidualne służby patrolowej. Krakowscy żandarmi wśród prezentowanego sprzętu mieli swój najnowszy nabytek – Taser X2, czyli urządzenie do obezwładniania osób za pomocą energii elektrycznej. Duże zainteresowanie wzbudzał również wprowadzony niedawno do użytku w Mazowieckim Oddziale Żandarmerii Wojskowej motocykl interwencyjny Kawasaki Vulcan V900. Ten jednoślad, który zdążył już sprawdzić się na stołecznych drogach,  jest bardzo chwalony przez użytkowników.

 

Sprzęt specjalistyczny zaprezentowali również żołnierze Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej w Warszawie. Uwagę zwiedzających przykuwał Mobilny Punkt Kontroli Bezpieczeństwa na podwoziu Mercedesa Sprintera 318. Pojazd, wyposażony m.in. w aparat do prześwietlania bagażu i bramkę do detekcji przedmiotów metalowych, jest niezastąpiony podczas zabezpieczeń realizowanych przez Wydział Ochrony. Dużym zainteresowaniem cieszył się również sprzęt pirotechniczny i detektory wykorzystywane przez żołnierzy tego wydziału.

 

Miłośnicy militariów nie potrafili przejść obojętnie obok ekspozycji Wydziału Działań Specjalnych. Zestaw taktyczny Corner Shot, lekki karabin maszynowy MiniMi, karabin wyborowy Sako oraz wielokalibrowy karabin wyborowy TOR to tylko nieliczne z zaprezentowanych modeli broni. Żołnierze OS-u mieli na swoim stoisku także najnowszej generacji przyrządy noktowizyjne, termowizyjne i laserowe oraz sprzęt do działań szturmowych.

 

Z kolei Centrum Szkolenia Żandarmerii Wojskowej w Mińsku Mazowieckim wytypowało do zaprezentowania uczestnikom MSPO ambulans kryminalistyczny Mercedes Benz Sprinter 313 CDI. Pojazd, dzięki bardzo dużej mobilności i bogatemu wyposażeniu, umożliwia technikom kryminalistyki realizację zadań w każdym miejscu i w każdych warunkach atmosferycznych.

 

Godny podkreślenia jest fakt zgłoszenia do narody Defender, przyznawanej produktom wyróżniającym się oryginalnością, nowatorstwem myśli technicznej i technologicznej oraz walorami eksploatacyjnymi i korzystnymi wskaźnikami ekonomicznymi, Mobilnego Centrum Monitoringu. Pojazd będący na wyposażeniu Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej w Warszawie wykorzystywany jest m.in. podczas zabezpieczania imprez masowych i terenów prowadzenia zadań prewencyjnych i taktycznych. Atutem Mobilnego Centrum Monitoringu jest wysokiej klasy wyposażenie specjalistyczne, które umożliwia prowadzenie obserwacji pola odległego nawet o kilka kilometrów w każdej porze dnia w warunkach klimatycznych Europy. 

 

Tegoroczne targi kieleckie jak co roku przyciągnęły rekordową ilość wystawców, delegacji i zwiedzających. W to ogromne przedsięwzięcie zaangażowani byli żandarmi z całej Polski. Placówka Żandarmerii Wojskowej w Kielcach, wsparta przez żołnierzy z jednostek terenowych, realizowała wraz z funkcjonariuszami Policji czynności prewencyjne. Ponadto Oddział Żandarmerii Wojskowej w Warszawie zapewniał ochronę uprawnionym osobom, w tym ministrowi obrony narodowej Antoniemu Macierewiczowi.

 

Podczas XXIV Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach Żandarmeria Wojskowa po raz kolejny miała okazję zaprezentować sprzęt i wyposażenie, które w pełni sprawdza się podczas realizacji zadań w kraju i za granicą. Żandarmska ekspozycja, podobnie cała wystawa Sił Zbrojnych RP, pokazała nowoczesne oblicze polskiej armii i potwierdziła, że „Kierunek Nowoczesność” to nie hasło, to również rzeczywistość.

Sylwia Guzowska

Dział: 

Reklama

plportal.pl