Zatrzymano transport prawie 47 ton nielegalnych odpadów z Niemiec

Reklama

pt., 12/07/2018 - 08:26 -- zzz

Funkcjonariusze Urzędu Celno-Skarbowego w Szczecinie udaremnili przywóz prawie 47 ton odpadów z Niemiec - poinformowała w czwartek Krajowa Administracja Skarbowa. Dwa transporty z Niemiec zawierały m.in. gruz rozbiórkowy oraz baloty przezroczystej i kolorowej folii.

Transport został zatrzymany w okolicach byłego przejścia granicznego Pomellen-Kołbaskowo. W jednym z transportów znaleziono 23 worki typu big bag z gruzem rozbiórkowym. W workach były też rozbite cegły, bryły suporeksu, elementy żelbetonowe, żwiry oraz trawy i krzaki. Poza tym były tam ścinki papy, rozbite kafle ceramiczne, połamane płyty wiórowe, poszarpane kawałki folii, połamane rynny oraz ceramiczne elementy pieca kaflowego.

​​

 

Jak poinformował KAS, kontrolujący zakwalifikowali przewożony towar jako odpady"spoza listy" tj. mieszaniny odpadów o różnych kodach, dlatego skierowano wniosek do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Szczecinie o ocenę ładunku pod kątem spełnienia definicji odpadu. WIOŚ potwierdził ocenę funkcjonariuszy i stwierdził, że wysyłający transport powinien poinformować o planowanym przemieszczaniu odpadów wszystkie właściwe organy oraz uzyskać pisemną zgodę przed rozpoczęciem wysyłki.

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska przesłał powiadomienie o nielegalnym przewożeniu odpadów do swojego odpowiednika w Niemczech. GIOŚ wnioskował o podjęcie działań, które zagwarantują zwrot odpadów do Niemiec.

Podczas drugiej kontroli, w tym samym miejscu, zatrzymano ładunek odpadów folii. Jak poinformował KAS, zatrzymany pojazd w chwili kontroli nie był odpowiednio oznaczony. Nie miał bowiem tablicy z literą "A", umieszczaną przy transgranicznym przewozie odpadów.

Kierowca zatrzymanego pojazdu twierdził, że ładunek nie stanowi odpadu, dlatego dodatkowe dokumenty nie są wymagane, a pojazd nie musi być oznakowany.

Podobnie jak w pierwszym przypadku funkcjonariusze złożyli wniosek Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska o sporządzenie oceny towaru. WIOŚ uznał, że przewożony ładunek spełnia definicję odpadu i jest nielegalnie przewożony przez granicę.

Postępowanie w sprawie prowadzi Główny Inspektor Ochrony Środowiska w Warszawie, do którego przekazano całą zgromadzoną dokumentację.

 

​​

 

Autor: 
zzz
Źródło: 
forsal

Reklama

plportal.pl