SZALEŃSTWO LEWACTWA! SĄD W KALISZU PYTA BIEGŁEGO, CZY RYBY MAJĄ RECEPTORY WYCZUWAJĄCE KREW, BÓL I STRACH

Reklama

wt., 11/26/2019 - 07:12 -- zzz

Biegły ichtiolog musi odpowiedzieć na pytanie, czy karpie odczuwają ból i strach - taką decyzję podjął Sąd Okręgowy w Kaliszu, rozpatrujący apelację od wyroku więzienia dla 59-letniego sprzedawcy, który gilotynował ryby bez ogłuszania ich. Odwołanie wniosła w tej sprawie ekoterrorystyczna Fundacja Viva!, która domaga się zaostrzenia kary.

Sprawa sięga grudnia 2018 roku: w wielkopolskim Krotoszynie 59-letni obecnie Wojciech C. sprzedawał na targowisku karpie, uśmiercając je gilotyną, bez wcześniejszego ogłuszenia.

Sprawa znalazła swój finał w sądzie. Dla oskarżonego Wojciecha C. prokuratura z Krotoszyna żądała 6 miesięcy więzienia "ze względu na wysoce szkodliwy społecznie czyn". Pełnomocnik ekoterrorystycznej Fundacji Viva! mec. Katarzyna Topczewska zażądała natomiast roku więzienia i zakazu hodowli i sprzedaży ryb na 5 lat.

Wojciech C. przyznał się do zarzucanego mu czynu, ale podkreślał równocześnie, że nie wiedział, że nie można w taki sposób zabijać karpi. W sądzie zapewniał, że nigdy więcej po taką metodę nie sięgnie, i wnioskował o uniewinnienie.

Skazany na bezwzględne więzienie przez Sąd 

11 marca tego roku Sąd Rejonowy w Krotoszynie skazał Wojciecha C. na 3 miesiące bezwzględnego więzienia, nawiązkę w wysokości 1000 zł i przepadek dowodu rzeczowego: gilotyny.

"Każde zwierzę, każdy kręgowiec, a więc także ryba, powinny być wcześniej ogłuszone. Oskarżony tego nie robił" - mówiła wówczas sędzia Dorota Wojtkowiak-Mielicka.

Pełnomocnik ekoterrorystycznej Fundacji Viva! zaskarżyła wyrok.

Adwokat opłacony z internetowej zbiórki na rzecz obrony Wojciecha C.

W poniedziałek w Sądzie Okręgowym w Kaliszu odbyła się apelacja w tej sprawie.

"Mam nadzieję, że w najgorszym przypadku sąd utrzyma ten wyrok w mocy, bo nie wyobrażam sobie, żeby była inna kara niż bezwarunkowe pozbawienie wolności" - podkreślała mec. Topczewska.

Leszek Świerzewski z Pudliszek, który zainicjował zbiórkę, wyjaśnił, że postanowił pomóc oskarżonemu, bo "każdy wędkarz i rybak wie, że ryb się nie ogłusza: wszystko idzie pod nóż i pod maszyny - a tu za coś takiego karać więzieniem, to niesprawiedliwe".

Wirus lewackiej ideologi przeniknął do Sądu

Czy karpie mają układ nerwowy pozwalający na odczuwanie bólu i strachu?

Podczas apelacji sąd poinformował o możliwości zmiany kwalifikacji prawnej czynu: ze znęcania się nad rybami ze szczególnym okrucieństwem na uśmiercanie ich.

Ponadto sędzia Maria Siwek-Walczak postanowiła powołać biegłego z zakresu ichtiologii, by uzyskać odpowiedzi m.in. na pytania, czy karpie mają układ nerwowy pozwalający na odczuwanie bólu i strachu oraz czy posiadają na skórze receptory wyczuwające krew od innego osobnika tego gatunku, co może powodować ich cierpienie.

Biegły ichtiolog ma również poinformować sąd, czy podczas zabijania karpi istotny jest stopień naostrzenia ostrza gilotyny.

 

Autor: 
zzz
Źródło: 
plportal.pl

Reklama

plportal.pl