Policyjna akcja "Telefony"

Reklama

pon., 09/16/2019 - 06:48 -- zzz

W poniedziałek kierowców czekają wzmożone kontrole na drogach w związku z policyjną akcją "Telefony". Funkcjonariusze będą sprawdzać, czy kierowcy nie korzystają z telefonów podczas jazdy.

 

Komenda Główna Policji w komunikacie przypomina, że w czasie prowadzenia pojazdu zabronione jest korzystanie z telefonów, które wymagają trzymania mikrofonu lub słuchawki w ręku. Nie wolno nie tylko dzwonić, ale też pisać wiadomości czy przeglądać internetu. 

Policja przypomina, że osoby, które potrzebują mieć dostęp do telefonu w czasie prowadzenia auta, mogą skorzystać z zestawu słuchawkowego lub głośnomówiącego, który nie zmusza kierowcy do odrywania wzroku od drogi.

W poniedziałek podobne akcje będą się odbywać także w wielu innych krajach europejskich.

Poważne konsekwencje

KGP podkreśla, że korzystanie z telefonu podczas jazdy może mieć poważne konsekwencje, bo rozprasza to kierowcę i zmusza go do odwrócenia wzroku od drogi. 

"Wybieranie numeru telefonu czy pisanie wiadomości tekstowych sprawia, że kierujący pojazdem, nawet przez kilka sekund nie patrzy na drogę. Dynamicznie zmieniająca się sytuacja na drodze oraz duże natężenie ruchu powoduje, że zagrożenie powstaje zwykle w bardzo krótkim czasie. Dlatego też telefon może być tzw. rozpraszaczem dekoncentrującym kierowcę. Niższy poziom koncentracji powoduje wydłużenie czasu reakcji i ma wpływ na podejmowane decyzje. Niewłaściwe zachowania uczestników ruchu drogowego mogą mieć katastrofalne w skutkach konsekwencje" - ostrzega policja.

Jednocześnie KGP apeluje do kierujących pojazdami o rozwagę i przestrzeganie przepisów ruchu drogowego.

Autor: 
zzz
Źródło: 
interia

Reklama

plportal.pl