"Jadę do Polski na pewną śmierć". Holenderski sąd wyda Zbigniewa Stonogę w ręce PIS-owskiej prokuratury

Reklama

wt., 05/25/2021 - 22:02 -- zzz

Sąd w Amsterdamie orzekł wobec Zbigniewa Stonogi nakaz opuszczenia Holandii i wydania go polskim władzom – poinformował we wtorek jego adwokat Michał Wąż. – Jadę do Polski na pewną śmierć – powiedział PAP kontrowersyjny biznesmen, który w 2015 r. ujawnił prokuratorskie akta w sprawie "afery taśmowej".

We wtorek Sąd w Amsterdamie ogłosił wyrok w sprawie wydalenia Zbigniewa Stonogi (zgodził się na podanie nazwiska - red.) z Holandii i wydania go Polsce. – Jadę do Polski na pewną śmierć, zapewne na Okęciu pojawię się za cztery dni – powiedział PAP Zbigniew Stonoga.

Biznesmen przyjechał do Holandii po tym, jak odmówiono mu udzielenia azylu w Norwegii. – Nie udzielono mi prawa do ochrony prawnej w tym kraju, ani prawa do legalnego pobytu – powiedział.

 

Podczas jego pobytu w Holandii właściwe prokuratury w Polsce skierowały do sądu w Amsterdamie sześć Europejskich Nakazów Aresztowania. To spowodowało, że postępowanie azylowe zostało umorzone, ponieważ, jak wyjaśnił Stonoga, "wnioski ENA mają w Holandii pierwszeństwo do rozpatrywania". Pisemne uzasadnienie w tej sprawie sąd ma wydać w środę.

Stonoga twierdzi, że w Polsce jest prześladowany, a jego rodzina kryminalizowana.

Prokuratura Krajowa podaje, że Stonoga w ciągu ostatnich 20 lat był skazany 28 razy m.in. za oszustwa, zniesławienia i znieważenia. Obecnie przeciwko niemu toczy się kilka postępowań.

Zbigniew Stonoga jako biznesmen zasłynął walką z fiskusem, następnie zaangażował się w działalność polityczną. Wydawał własną gazetę, udzielał się też w internecie. Opinii publicznej dał się szerzej poznać po tym, jak w 2015 r. opublikował akta tzw. afery taśmowej, co odbiło się szerokim echem w całej Polsce i doprowadziło do zmian w rządzie. Stonoga założył nawet własne ugrupowanie polityczne, z którym wystartował w wyborach parlamentarnych. Jednak bez powodzenia.

Wizerunek zbuntowanego, represjonowanego przez władzę przedsiębiorcy Stonoga budował na historii prześladowań ze strony wymiaru sprawiedliwości w czasach AWS i SLD. Przedstawiał się jako biznesmen uniewinniony przez sądy ponad 100 razy.

Profil Zbigniewa Stonogi na Facebooku obserwowało ponad 750 tys. osób. Zbliżony wynik ma prezydent Andrzej Duda, obecnie najpopularniejszy polski polityk w tym serwisie społecznościowym.

Kuriozalne wyroki polityczne

Czytaj węcej:

Zbigniew Stonoga skazany na dwa lata więzienia za rzekome pobicie niezidentyfikowanej osoby w nieustalonym czasie w celu wymuszenia nieustalonej kwoty

 

Autor: 
zzz
Źródło: 
plportal.pl

Reklama

plportal.pl