Jak postępować, kiedy zostaniesz zatrzymany przez policję lub inne służby

Reklama

pon., 05/18/2020 - 19:43 -- zzz

Policja to formacja, której sukcesy są przemilczane, a wpadki nagłaśniane. Budowanie pozytywnego wizerunku to mozolna praca, którą tworzy się latami, a niszczy jednym, czy dwoma wybrykami funkcjonariusza.

O ile reputacja Policji po aferze związanej z Igorem Stachowiakiem, biciem staruszki za ogórki w supermarkecie, a nawet ciągle budząca emocje sprawa zastrzelenia 21-latka w Koninie, przez ostatnie kilkanaście miesięcy udawało się marketingowo naprawiać, tak gdy wybuchła epidemia, a samozwańczy szeryfowie dostali uprawnienia większego nadzoru nad obywatelami to daje się zauważyć, że z coraz to częstszych doniesień medialnych, przeważają zachowania kontrowersyjne. Takim przypadkiem może być zdarzenie z zatrzymania 22-latki z Olsztyna. Co zrobić jeśli zdarzy się nam kontrola policjantów w czasie trwającej epidemii?

“Krótki” poradnik co robić jak zatrzyma Cię Policja:

 1. Bądź uprzejmy, miły, uśmiechnięty. Prawdopodobnie większość policjantów nie podejmie dalszych czynności po zamienieniu z Tobą kilka słów. Jeśli będziesz grzeczny to nie będziesz miał problemów i nie będziesz musiał korzystać z pozostałych punktów.
 2. W miarę możliwości nagrywaj interwencje, najlepiej w sposób, który nie będzie agresywny. Nagrywaj całość, od rozpoczęcia do zakończenia. W razie późniejszego procesu w Sądzie tylko nagranie całego przebiegu może być dla Ciebie pomocne. Jeśli nie zamierzasz upubliczniać nagrania w internecie tylko wykonujesz je dla potrzeby przyszłej rozprawy sądowej to nie musisz uprzedzać o nagrywaniu.
 3. Poproś o wylegitymowanie się policjantów. Jeśli nie będą chcieli okazać legitymacji to ponów prośbę nie więcej niż trzy razy. Jak odmówią nie pouczaj ich. Następnie poproś o podanie imienia nazwiska, komendy w której służą oraz imię i nazwisko ich komendanta. Ważne abyś to miał nagrane lub sobie zapisał. Jeśli natomiast nie mamy pewności czy osoby w mundurach są prawdziwymi policjantami (Policja sama ostrzega o oszustach podszywających się pod funkcjonariuszy), a policjanci nie chcą okazać legitymacji tłumacząc to tym, że policjant w mundurze nie ma takiego obowiązku, to zawsze możesz sam zadzwonić na Policję by przyjechał patrol potwierdzić, że osoby podające się za policjantów są nimi w rzeczywistości.
 4. Jeżeli policjant prosi o okazanie dokumentu tożsamości – okaż bez dyskusji – jeśli trzeba przekaż im dokument do ręki. Nawet jeśli ustawa mówi tylko o okazaniu. Jeśli policjant sobie tego zażyczy, a ty tego nie wykonasz, to wykorzysta to by zrobić Ci kłopot. Pamiętaj, że jeśli w czasie epidemii policjant nie będzie mógł ustalić twojego miejsca zameldowania lub aktualnego zamieszkania to może wobec Ciebie podjąć dalszą interwencję – włącznie z wezwaniem patrolu by przymusem zawieźć Cię na posterunek w celu ustalenia tożsamości i aktualnego miejsca pobytu. Nie warto prowokować policjantów. Jeśli nie masz przy sobie dowodu to mają prawo Cię przymusowo zawieźć na komendę by tam ustalić Twoją tożsamość. Jak masz dowód, a okłamiesz, że nie masz to jeśli policjant uzna, że możesz go okłamywać to ma prawo cię przeszukać. Jeśli znajdzie dokument tożsamości to otrzymasz mandat za okłamanie policjanta. Brak dowodu osobistego najczęściej zakończy się na komendzie. Po ustaleniu Twojej tożsamości zostaniesz puszczony wolno.
 5. Jeżeli policjant pyta skąd i dokąd się przemieszczasz – odpowiedz. Niech to będzie krótka i zwięzła wypowiedź.
 6. Jeżeli przemieszczasz się w sprawie służbowej to miej krótkie i zwięzłe uzasadnienie tej okoliczności. Jeśli masz własną firmę, miej w aucie wydrukowany CEIDG lub KRS. Jeśli przemieszczasz się między miastami, miej wydrukowane uzasadnienie dlaczego w ramach czynności służbowych musisz przemieszczać się między miastami. Jeżeli nagrywasz telefonem interwencję to nie będziesz mógł z niego korzystać, aby pokazać te dane online.
 7. Pamiętaj, że wszelkie dyskutowanie, kłócenie się, okazywanie nerwów, wyzywanie policjantów w każdym sądzie będzie działało na Twoją niekorzyść. Z całą pewnością powoływanie się na Konstytucje, przepisy czy cytowanie autorytetów prawnych odnośnie legalności mandatów i ewentualnych kar administracyjnych również nie pomoże. Policjanci mają w nosie jaki jest stan rzeczywisty. Oni mają obowiązek wykonywać rozkazy w oparciu o obowiązujące ustawy. Jak zaczniesz się z nimi awanturować na przepisy to tylko ich sprowokujesz do wystawienia mandatu i skierowania wniosku o ukaranie. W Sądzie jest miejsce by w ten sposób argumentować bezprawność mandatu, czy kary administracyjnej. Jeśli policjant złamie prawo wystawiając bezprawnie mandat czy karę administracyjną to otworzy Ci drogę do pociągnięcia go do odpowiedzialności w przyszłości.
 8. Nie strasz policjanta, że poniesie odpowiedzialność karną lub cywilną za naruszenie Twoich praw jeśli nie odstąpi od czynności służbowych. W czasie trwania interwencji taka czynność może zostać przez nich uznana, za groźbę bezprawną mającą zmusić policjanta do zaniechania czynności służbowych. Jeśli bardzo chcesz powiedzieć policjantowi, że skorzystasz ze swoich praw, zrób to dopiero po tym jak zakończą z Tobą interwencję. Zrób to tylko wtedy jeśli faktycznie będziesz bronić swoich praw. Jeśli masz tylko kłamać i ich straszyć to zaniechaj takich czynności.
 9. Cokolwiek by się nie działo pod żadnym pozorem nie dotykaj policjanta. Najdelikatniejsze wytknięcie go palcem zostanie przez niego uznane za naruszenie nietykalności cielesnej funkcjonariusza, a jak będzie złośliwy to uzna to za czynną napaść na policjanta. Dotknięcie, nawet w “obronie” spowoduje, że zostaniesz skuty i zawieziony na posterunek policji. Być może usłyszysz też zarzuty.
 10. Gdy policjant używa siły lub przemocy wobec Ciebie to musisz być bierny. Nie wolno ci się bronić, ani walczyć. Taka czynność będzie uznana za napaść na policjanta. W rezultacie musisz dać się poturbować, a następnie po wszystkim żądać karetki i obdukcji doznanych urażeń. Po uzyskaniu dokumentacji medycznej będziesz mógł pozwać tego konkretnego policjanta. Jeśli będziesz mu stawiać jakikolwiek opór wybroni się, że z tego powodu musiał użyć środków przymusu bezpośredniego i nic potem w Sądzie nie wywalczysz.
 11. Jeżeli policjant nałoży na Ciebie mandat, a ty się nie zgadzasz to grzecznie odmów przyjęcia mandatu. Nie komentuj, nie uzasadniaj swojej decyzji. Potwierdź, że swoje argumenty przedstawisz w Sądzie i na tym zakończ niezależnie od tego co usłyszysz od Policjanta.

 1. Bądź miły i nie prowokuj policjanta – policjant prawdopodobnie skieruje też wniosek o ukaranie Cię karą administracyjną. Taka decyzja i wysokości kary, jak również czy od niej odstąpić, podejmowana jest na podstawie notatki policjanta – jak go zdenerwujesz to może tam nakłamać do takiego stopnia, że otrzymasz maksymalną karę. Lepiej nie denerwować policjanta (i tak jesteś na przegranej pozycji), a potem się odwołać od ewentualnej decyzji. Jak odwołanie nie pomoże to wtedy decyzję zaskarża się do Sądu Administracyjnego. Pamiętaj, że egzekucja nałożonej kary odbywa się 8 dnia od daty wydania decyzji przez egzekucję skarbową, zanim się od niej odwołasz to skarbówka zajmie ci konto i pensje. Nie unikniesz tego, więc lepiej aby podejmujący decyzję o wysokości kary nie przeczytał w notatce policjanta rzeczy, które uzasadnią nałożenie na Ciebie najwyższej kary.
 2. W zaskarżeniu do Sądu Administracyjnego wnioskuj o przesłuchanie policjanta, który wystawił mandat oraz wniosek o nałożenie na Ciebie kary.
 3. Pamiętaj, że Sądy Administracyjne zaczną rozpatrywać sprawy po epidemii, czyli wtedy, gdy Ministerstwo Sprawiedliwości znów uruchomi Sądy. Całe postępowanie może trać od 1 do 2 lat.
 4. Jak ostatecznie w Sądzie Administracyjnym wygrasz i nałożona kara zostanie anulowana to masz prawo pozwać policjanta, który zawnioskował o tę niezasadną karę o naruszenie Twoich dóbr osobistych.
 5. Jeżeli Policja wydała oficjalne oświadczenie w Twojej sprawie, które było cytowane w mediach, albo w tej sprawie wypowiadał się rzecznik policji – w mediach lub w oficjalnych kanałach społecznościowych policji – to masz prawo również w powództwie żądać przeprosin w miejscu, w których wydano oświadczenie, oraz w mediach, w których policja wypowiadała się na Twój temat. Masz prawo wnioskować do Sądu, aby przeprosiny wykonał policjant, który Cię zatrzymał.
 6. Jeżeli nagrałeś interwencję, a z treści notatki będzie wynikać, że przebiegła ona inaczej (na Twoją niekorzyść) niż pokaże to nagranie to uzyskasz podstawę do pozwania tego konkretnego Policjanta, jak również do złożenia na niego zawiadomienia o przekroczenie uprawnień oraz o stworzenie fałszywej notatki.
 7. Jeśli wypełnisz punkt 13 to wówczas uzyskasz dane tego policjanta. Sąd może zdecydować, że zamiast policjanta winny będzie Skarb Państwa i to od niego może zasądzić ewentualne zadośćuczynienie. W pierwszej kolejności należy jednak pozwać człowieka, który złamał prawo wydając bezpodstawny mandat, czy wniosek o ukaranie do sanepidu. Jeśli pracownik sanepidu nałożył na Ciebie karę administracyjną, którą sąd później unieważni to jego również możesz pozwać o naruszenie twoich dóbr osobistych.
 8. Jeśli policjant zachował się w twoim odczuciu niezgodnie z prawem to złóż na niego zawiadomienie o przekroczenie uprawnień tj. o przestępstwo z art 231 kodeksu karnego do Prokuratury – za pośrednictwem poczty i dołącz wszystkie dowody, takie jak nagrania oraz szczegółowo opisz co zaszło.
 9. Jeśli policjant zachował się w twoim odczucie niezgodnie z prawem to złóż na niego skargę do Biura Spraw Wewnętrznych Komendy Wojewódzkiej Policji pod którą podlega – za pośrednictwem poczty i dołącz wszystkie dowody, takie jak nagrania oraz szczegółowo opisz co zaszło.
 10. Jeśli chcesz upublicznić nagranie z interwencji w internecie to najlepiej zakryć twarze policjantów, aczkolwiek zgodnie z prawem w interesie społecznym jest upubliczniać nagrania ukazujące naganne zachowania funkcjonariuszy publicznych. Publikacja wizerunku funkcjonariusza może i naruszy jego dobra osobiste, ale może stanowić w tym konkretnym przypadku działanie w uzasadnionym społecznie interesie i dlatego była pozbawiona cechy bezprawności w rozumieniu art. 23 i 24 § 1 Kodeksu cywilnego.
 11. Policjant jako osoba fizyczna może nie zgodzić się na publikację jego wizerunku, ale pamiętaj, że w takiej sytuacji nie reprezentuje on Policji tylko siebie jako osobę prywatną. Oznacza to, że może Cię pozwać za naruszenie jego dóbr osobistych, ale jako osoba fizyczna. Policja w tym procesie nie będzie stroną. Policjant będzie musiał w pozwie wskazać swoje dane osobowe, pesel oraz adres zameldowania. Oznacza to, że będzie musiał Tobie udostępnić swoje dane, a większość policjantów boi się podawania swoich adresów bo nigdy nie wiadomo, gdzie potem ten adres wypłynie w internecie.
 12. Jeśli policjant będzie cię straszyć, że upublicznienie jego wizerunku to przestępstwo to będzie to z jego strony groźba bezprawna – przestępstwo z art. 115 kodeksu karnego. Upublicznienie wizerunku rodzi tylko i wyłącznie ewentualną odpowiedzialność z kodeksu cywilnego za naruszenie dóbr osobistych. Upublicznienie nie rodzi żadnych konsekwencji z kodeksu karnego lub wykroczeń. Jeśli policjant będzie Cię tym straszyć, należy nie komentować, a po powrocie do domu przygotować zawiadomienie do prokuratury o przestępstwo groźby bezprawnej oraz skargę do Biura Spraw Wewnętrznych na tego policjanta.
 13. Aby policjant Cię pozwał do Sądu o naruszenie jego dóbr osobistych to musiałby wejść prywatnie w posiadanie twoich danych osobowych i adresowych, które pozyskał w toku wykonywania czynności służbowych. Jeśli użyje Twoich danych osobowych do celów prywatnych to popełni przestępstwo określone w art. 107 RODO i zarówno on, jak i dodatkowo Skarb Państwa, będą musieli Ci wypłacić odszkodowanie za bezprawne przetwarzanie Twoich danych osobowych. W tym za wyciek Twoich danych osobowych z Policji do osoby trzeciej jaką jest policjant, który prywatnie by Cię pozwał. Jeśli taka sytuacja będzie miała miejsce należy przestępstwo z art. 107 RODO zgłosić na piśmie, pocztą, do Urzędu Ochrony Danych Osobowych – osobna skarga na Policję, a osobna na osobę fizyczną jaką jest Policjant.
 14. Jeśli sanepid nałoży karę administracyjną i skarbówka pobierze ci tę karę z konta i zajmie pensję to po uzyskaniu przez Sąd Administracyjny unieważnienia tej decyzji pamiętaj by pozwać Skarb Państwa o zwrot pobranych Ci bezprawnie kwot, a także o zwrot odsetek ustawowych liczonych od dnia zabrania kwoty lub częściowych kwot, do dnia ich oddania. Należy też żądać zwrotu pobranych kosztów egzekucji oraz odsetek, które Skarb Państwa naliczył i pobrał od Ciebie. Zarówno koszty egzekucji jak i naliczone odsetki Skarb Państwa musi oddać zarówno z odsetkami ustawowymi za okres od dnia pobrania tych kosztów do dnia ich zwrotu. Powyższe trzeba żądać na etapie kierowania odwołania od decyzji sanepidu do Sądu Administracyjnego.
 15. W czasie trwania egzekucji kary administracyjnej jeśli byłeś zmuszony pożyczać pieniądze prywatnie lub z banku lub z firm pożyczkowych z powodu zajęcia egzekucji to wszystkie te wydatki zbieraj do osobnego segregatora. Po wygranym procesie w Sądzie Administracyjnym należy pozwać Skarb Państwa o odszkodowanie z tytułu poniesionych przez Ciebie kosztów z powodu egzekucji niezasadnej kary administracyjnej. Musisz mieć udokumentowane wszystkie takie koszty i uzasadnić, że zostały one poniesione właśnie z powodu egzekucji administracyjnej.
 16. Jeśli w ramach egzekucji administracyjnej dokonano zajęcia twojego wynagrodzenia u pracodawcy to po uzyskaniu wyroku z Sądu Administracyjnego unieważniającego tę karę masz prawo pozwać Skarb Państwa o odszkodowanie za naruszenie twoich dóbr osobistych takich jest reputacja, godność, dobre imię, które zostały naruszone przez wysłanie zajęcia do pracodawcy. Sądy przyznają kwoty od 10 tysięcy złotych za skutki na reputacji wynikłe z bezprawnego zajęcia pensji u pracodawcy. Jeśli straciłeś przez to zajęcie pracę, bo pracodawca uznał, że nie chce mieć pracownika z egzekucją na pensji, to masz prawo pozwać Skarb Państwa o utracone przychody – zazwyczaj odszkodowania to 3-krotność miesięcznej pensji brutto (liczona jako średnia z premiami), ale można próbować walczyć o 12-krotność. Konieczny jest jednak dowód, że pracę straciło się właśnie wskutek tego zajęcia, a nie zawsze jest to możliwe do zdobycia.
 17. Pamiętaj, że żaden funkcjonariusz publiczny – policjant, czy urzędnik – nie jest automatycznie zwolniony z odpowiedzialności swoim prywatnym majątkiem za naruszenia dóbr osobistych, których dopuścił się wykonując czynności służbowe. To Sąd zdecyduje, czy dany funkcjonariusz będzie odpowiadać prywatnym majątkiem za naruszenia, niezależnie od odpowiedzialności Skarbu Państwa. Trzeba tylko pozwać konkretnego człowieka do Sądu Okręgowego.
 18. Warunkiem jest uzyskanie wyroku orzekającego niezasadność lub bezprawność nałożonego na Ciebie mandatu, czy kary administracyjnej.
 19. Policjanci mają świadomość, że pozywanie ich za naruszenie dóbr osobistych zdarza się raz na dziesięć tysięcy przypadków, albo rzadziej. Być może dlatego nie przejmują się tym, że ktoś im mówi, że “spotkamy się w sądzie”. Większość obywateli nie korzysta z tego prawa, bo albo nie ma o nim wiedzy, albo po prostu nie chce im się angażować czasu w dwuletni proces sądowy.
 20. Koszt powództwa o naruszenie dóbr osobistych na kwotę 10 tysięcy złotych to 600zł kosztu sądowego oraz 5% z 10 tysięcy, czyli 500zł. Łącznie 1100zł.

Autor: 
Joanna Prusek
Źródło: 
czasfinansow.pl
video: 

Reklama

plportal.pl