Były wiceminister zatrzymany przez CBA z polecenia Prokuratury w Lublinie

Reklama

czw., 08/01/2019 - 07:41 -- zzz

Na polecenie prokuratury Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało w czwartek dwie osoby - wiceministra środowiskaw latach 2014-15 Janusza O. i biznesmena z branży budowlanej z Włocławka Marcina M. - dowiedziała się PAP w CBA i Prokuraturze Krajowej.

Janusz O. pełnił także funkcję przewodniczącego Rady Nadzorczej Narodowego Funduszu OchronyŚrodowiska i Gospodarki Wodnej. Śledztwo dotyczy powoływania się na wpływy w Funduszu.

Według śledczych Janusz O. w zamian za obietnicę pracy po zakończeniu pełnienia funkcji w resorcie miał zobowiązać się do doprowadzenia do wstrzymania kar umownych od jednego z przedsięwzięć współfinansowanych przez Fundusz. Według śledczych po dymisji Janusz O. podjął pracę w spółkach tego przedsiębiorcy.

Zatrzymani przez CBA zostaną doprowadzeni do lubelskiego wydziału zamiejscowego departamentu ds. przestępczości zorganizowanej i korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie. Tam prokurator ma im przedstawić zarzuty.

Według opinii adwokatów Prokuratura w Lublinie, z której rząd uczynił centrum do spraw przestępczości gospodarczej, finansowej i antykorupcyjnej, jest słabo przygotowana do tego typu spraw, a sami prokuratorzy, którzy zostali do tych spraw "specjalnie" wyznaczeni (dominują prokuratorzy z Zamościa), wykonują zazwyczaj odgórne polecenia. 

Prokuratorzy bez głębszej analizy zebranego materiału stawiają zarzuty każdemu, kto tylko przewinie się w materiale śledczym. Areszt Śledczy w Lublinie jest przepełniony, a bywa tak, że jednej nocy CBŚP lub CBA przywożą dziesiątki nowych zatrzymanych ludzi z różnych łapanek, tylko po to, żeby sprawić wrażenie wytężonej pracy Prokuratury w Lulinie. Nazajutrz po przesłuchaniu, aresztowani są wypuszczani, bo w kolejnym dniu będzie nowa "dostawa" z kolejnych łapanek.

 

Autor: 
zzz
Źródło: 
PAP/INTERIA/PLPORTAL.PL

Reklama

plportal.pl