Państwo silne wobec słabych i słabe wobec silnych. Emerytka pójdzie do więzienia za posiadanie suszu tytoniowego?

Reklama

ndz., 02/09/2020 - 11:58 -- zzz

Jak leciał ten bełkot z ust Zbigniewa Ziobry? "Państwo nie może być słabe wobec silnych a silne wobec słabych".

69-letniej emerytce grozi więzienie i wysoka grzywna za posiadanie suszu tytoniowego. Nie pomogły tłumaczenia, że susz był na własny użytek. Wkrótce mieszkanka Włodawy będzie musiała zapłacić grzywnę oraz kwotę rzekomego należnego uszczuplenia podatku VAT i akcyzy.

Policjanci razem z funkcjonariuszami Krajowej Administracji Skarbowej podczas przeszukania mieszkania zajmowanego przez 69-letnią włodawiankę znaleźli worek jutowy z zawartością suszu tytoniowego o wadze blisko 10 kg.

Kobieta wyjaśniła funkcjonariuszom, że susz zakupiła kilka tygodni temu od nieznanego mężczyzny i był on przeznaczony na jej własny użytek, bo jest nałogową palaczką i aby zaoszczędzić robi skręty. Wyliczona wartość uszczuplenia akcyzy i podatku VAT przekroczyła kwotę 10 tys. złotych.

Za posiadanie suszu bez oznaczenia znakami akcyzy kobiecie grozi wysoka kara grzywny, będzie również musiała zapłacić kwotę należnego uszczuplenia podatku VAT i akcyzy. Jeśli nie zapłacić grzywny pójdzie za kratki.

PIS wykończył branżę tytoniową z polskim kapitałem

Lobbyści z Philip Morris Polska zakończyli procedowanie kolejnej ustawy w polskim Sejmie zaostrzającej przepisy w obrocie i konsumpcji wyrobów tytoniowych.

Już w 2016 roku oddelegowani lobbyści z Philip Morris Polska odnieśli sukces pisząc ustawę dla polskiego Sejmu. Wówczas wprowadzono tzw. pakiet deregulacyjny, który polegał na wyeliminowaniu z rynku konkurencji kosztem producentów i pośredników z polskim kapitałem. Jedynym beneficjentem była amerykańska korporacja, która została monopolistą na polskim rynku.

- Zaostrzone zostały wtedy przepisy dotyczące pośredniczących podmiotów tytoniowych. W efekcie na rynku pozostało kilkanaście podmiotów, które specjalizowały się w obrocie tym towarem.

Przypomnijmy

W lipcu 2019 roku wicemarszałek Ryszard Terlecki bez wiedzy Kancelarii Sejmu i wbrew procedurom zorganizował nieformalne spotkanie posłów PiS z pracownikami firmy tytoniowej Philip Morris Polska.

Odpowiedź Ryszarda Terleckiego na zarzuty nielegalnego lobbingu brzmiała:

"Jakiś śmieszny dziennikarz, któremu się wydaje, że jest dziennikarzem śledczym, zrobił zdjęcie spotkania" - w ten sposób wicemarszałek Ryszard Terlecki odniósł się do zorganizowanego w Sejmie nielegalnego spotkania polityków PiS z przedstawicielami koncernu tytoniowego Philip Morris Polska . "Takich spotkań jest dziesiątki w Sejmie. To nie ma nic wspólnego z przygotowaniem ustaw" - dodał.

Efektem działalności lobbingowej amerykańskiego giganta jest projektowana nowelizacja ustawy o podatku akcyzowym. Z konsultowanego obecnie projektu wynika, że obrót suszem tytoniowym miałby być monitorowany przez fiskusa od uprawy tytoniu aż do zużycia surowca do produkcji nielegalnego wyrobu. W ten sposób zamknięte zostanie ostatnie źródło - suszu tytoniowego trafiającego do nielegalnych fabryk.

Projekt zawiera obligatoryjne niszczenie zatrzymanego suszu i urządzeń do produkcji wyrobów tytoniowych.

Pomóc ma też funkcjonujący już w Polsce system Track & Trace. Od 20 maja br. wszystkie paczki papierosów wprowadzane na rynek są oznaczane indywidualnie specjalnym kodem, każdy producent i importer zgłasza do systemu sprzedawane opakowania, a hurtownicy - wyposażeni w skanery - raportują każdą operację logistyczną.

Nowe przepisy zakładają zaostrzenie kar dla przestępców akcyzowych. Amerykanie mają nadzieję, że zostanie zaakceptowana propozycja nowelizacji kodeksu karnego skarbowego rzekomego autorstwa Ministerstwa Finansów, zgodnie z którą grzywny miałyby być równe wysokości uszczuplonego podatku.

Kara dla palacza za nielegalny papieros

- Każdy złapany z nielegalnymi wyrobami powinien dostać kilkaset złotych mandatu. Tak brzmi nowy projekt ustawy.

Philip Morris Polska czeka na wprowadzenie zmian w kodeksie karnym skarbowym, które spowodują, że sankcje za nielegalną produkcję będą adekwatne i dolegliwe.

Reasumując, projekt procedowanej właśnie ustawy akcyzowej zawiera kilka zmian uszczelnienia handlu surowcem tytoniowym, niszczenie suszu oraz maszyn do produkcji wyrobów tytoniowych, jeśli sąd wyda orzeczenie o ich przepadku. Są to zmiany w walce z szarą strefą, o których wprowadzenie Amerykanie zabiegali od lat.

Projekt zakłada jednak także przepisy, które amerykańskiego producenta niepokoją, m.in. dotyczące wprowadzenia od 1 stycznia 2020 r. ewidencji elektronicznej, zmiany zasad wydawania Wiążących Informacji Akcyzowych (WIA) oraz dotyczące wyłączeń z systemu SENT.

Przypomnijmy 

Pojawił się kolejny pomysł urzędnika nominowanego przez PIS. Główny Inspektor Sanitarny Jarosław Pinkas: "Paczka papierosów po 100 zł"

- Doskonale wiemy, że mechanizmy państwowe, interwencyjne, są bardzo skuteczne. One są tak samo skuteczne, jak dobra edukacja. 

Strzelają korki szampana u przemytników

Plany podwyższenia akcyzy na papierosy na pewno ucieszą kontrabandę. Turecki susz tytoniowy przemycany do Włoch i Holandii zaspokoi popyt na tanie papierosy w Polsce.

Autor: 
zzz
Źródło: 
plportal.pl

Reklama

plportal.pl