SKANDAL. SŁUŻBA WIĘZIENNA ZAMIAST POLSKICH MSBS ZAKUPIŁA WŁOSKIE KARABINKI BERETTA

Reklama

ndz., 08/19/2018 - 10:21 -- zzz

Pod rządami PIS Służba Więzienna, zamiast wspierać polskiego producenta broni Łucznik, zakupiła od włoskiego producenta karabinki Beretta ARX 160A3. To zaprzeczenie dotychczasowej polityki. Rząd obiecał wyborcom, że będzie dbał o polski przemysł obronny, a tymczasem daje zarobić włoskiemu producentowi, tworząc tam miejsca pracy. 

 

 

2 sierpnia Centralny Zarząd Służby Więziennej podpisał z spółką UMO z Zielonki umowę o wartości 2 511 950,28 zł (z 23% VAT) na zakup 350 karabinków automatycznych (samoczynno-samopowtarzalnych) do amunicji 5,56 mm x 45. Informacje o kontrakcie opublikowano 8 sierpnia. Dostawy mają zostać zrealizowane do 90 od podpisania umowy, czyli do 31 października 2018. Broń powinna w tym terminie zostać przekazana do Centralnego Ośrodka Szkolenia Służby Więziennej w Kaliszu (Beretta ARX 160 dla SW, 2018-07-19).

Służba Więzienna podpisała umowę na dostawę 350 karabinków Beretta ARX 160A3. Oprócz broni w ukompletowaniu jest czarny pas nośny, dwa 30-nabojowe magazynki dwurzędowe, zestaw do czyszczenia, instrukcja obsługi i użytkowania / Zdjęcie: Beretta Defense

W ręce funkcjonariuszy mają trafić 5,56-mm karabinki Beretta ARX 160A3. To pierwszy w historii przypadek zakupu tego typu włoskiej broni strzeleckiej dla rodzimych służb mundurowych. Beretta ARX 160A1 została przyjęta do uzbrojenia włoskich sił zbrojnych 9 lat temu. Od 2009 konstrukcja sukcesywnie zastępuje wprowadzone w 1990 karabinki Beretta AR-70/90. Do Służby Więziennej trafią zmodyfikowane odmiany ARX160A3.

Pierwsze drewniane modele ARX 160 pokazano w 2005, zaś prototypy w trzy lata później. Były kompletowane z 40-mm granatnikiem jednostrzałowym GLX 160, ładowanym przez przesunięcie lufy do przodu. Koszt opracowania karabinka oszacowano na 4 mln EUR, z czego część sfinansowało włoskie ministerstwo obrony. Całość prac projektowych oraz badań zajęła, jak podaje Beretta, 70 tysięcy roboczogodzin, zaś z prototypów oddano 500 tys. strzałów.

Polski producent broni Łucznik produkuje Beryle i rewelacyjne MSBS.

Rodzina karabinków MSBS-5,56 jest indywidualną bronią samoczynno-samopowtarzalną. Zasada działania oparta jest na wykorzystaniu energii gazów prochowych odprowadzanych przez boczny otwór lufy, wykorzystuje krótki ruch tłoka gazowego. Broń wyposażona jest w regulator gazowy umożliwiający regulowanie ilości gazów prochowych, które po odprowadzeniu zasilają jej automatykę. Od 2013 roku możliwe są dwa ustawienia: normalna ilość gazów oraz całkowite odcięcie ich dostępu do rury gazowej, przez co po strzale mechanizm broni nie zadziała. Ma to zastosowanie głównie wtedy, gdy żołnierz używa broni z tłumikiem dźwięku, by dźwięk poruszającego się zamka nie zdradzi jego pozycji, a na dodatek cała energia gazów prochowych działa na pocisk co zwiększa moc wystrzału. Ryglowanie przez obrót zamka z siedmioma występami ryglowymi. Mechanizm spustowy uderzeniowy kurkowy, z kurkiem zakrytym, umożliwiający strzelanie ogniem pojedynczym lub ogniem ciągłym.

Zasilanie z dwurzędowych magazynków łukowych o pojemności 30 naboi (możliwość użycia magazynków 10; 20; 60 i 100-nabojowych) zgodnych z normą draft STANAG 4179 używanym m.in. w M16. Konstrukcja broni modułowa, mechanizmem centralnym jest monolityczna komora zamkowa, wykonana z duraluminium. Pozostałe moduły to: lufa, suwadło z zamkiem, urządzenie powrotne, kolba i łoże z szyną montażową, komora spustowa z tworzywa sztucznego. W klasycznym układzie, na grzbiecie broni długa szyna do montażu akcesoriów zgodna ze standardem STANAG 2324, w karabinku bezkolbowym dodatkowy chwyt transportowy z szyną STANAG 2324 do zamocowania celownika kolimatorowego, celownika optycznego, noktowizyjnego i termowizyjnego. Dwie dodatkowe szyny mogą być dokręcane w przedniej części łoża, aby umożliwić zastosowanie oświetlenia taktycznego, laserowych wskaźników celu, trzecią szynę można zamocować na wsporniku lufy do mocowania dwójnogów i uchwytów pionowych i składanych oraz innych akcesoriów.

Broń może zostać dostosowana do strzelca praworęcznego lub leworęcznego. Przełącznik rodzaju ognia, zwalniacz zamka i bezpiecznik znajdują się po obu stronach broni. Komora zamkowa ma dwa okna wyrzutowe łusek, po obu stronach broni. Nieużywane okno zasłaniane jest pokrywą, która chroni przed dostawaniem się do środka zanieczyszczeń. Zamek również przestawny może wyrzucać łuski na prawą lub lewą stronę. Po wystrzeleniu ostatniego naboju zespół ruchomy zostaje zatrzymany w tylnym położeniu na zaczepie uruchamianym przez donośnik magazynka.

 

 

 

Autor: 
Z.B.
Źródło: 
plportal.pl

Reklama

plportal.pl