Wielkopolska policja rozbiła gang złodziei traktorów i kombajnów

Reklama

sob., 11/04/2017 - 13:20 -- zzz

Wydział ds.przestępczości Zorganizowanej w Poznaniu od kilku miesięcy śledził zorganizowaną grupę złodziei maszyn rolniczych. Grupa przestępcza dopuściła się kradzieży traktorów, kombajnów i innych drogich maszyn rolniczych. Zaboru mienia dokonywali na terenie Niemiec, Wlk. Brytanii, Francji, Danii, Norwegii i Szwecji". Skradzione maszyny zaopatrywano w sfałszowane dokumenty, a następnie sprzedawano dalej, nieświadomym niczego polskim rolnikom. 

Grupa dochodzeniowa zidentyfikowała w Polsce 72 pojazdy, które skradziono na terenie UE.

Wartość maszyn to 24 mln zł, czyli blisko 6 mln euro. W wyniku trwającego prawie dwa lata śledztwa ujęto 23 osoby, w tym osiem złapano na gorącym uczynku, kiedy usiłowały sprzedać dwie maszyny rolnicze skradzione kilka godzin wcześniej w Niemczech. Podczas zatrzymania sprawców zabezpieczono również gotówkę - w przeliczeniu 475 tys. euro.

Według danych polskiej ekipy dochodzeniowej złodziejska szajka działała od 2010 r. Część sprawców zajmowała się organizowaniem kradzieży maszyn, inna dbała o transport, jeszcze inna o ich legalizację fałszując dokumenty. Traktory były później sprzedawane przez legalne lub podstawione firmy w Internecie po atrakcyjnej cenie. 

Poszkodowanymi są właściciele, którzy utracili maszyny rolnicze, a także rolnicy, którzy wpłacali zaliczki na poczet zakupu maszyn w atrakcyjnej cenie. Policji znany jest również przypadek wręczenia zaliczki przez rolnika w kwocie ok. 400 tys. złotych. W ten właśnie sposób przestępcy zarabiali podwójnie. 

Sprzęt ten ma być zwrócony prawowitym właścicielom w Niemczech i innych krajach. Jak podał Krajowy Urząd Kryminalny w Brandenburgii, aktualnie trwają jeszcze kontrole. 17 osób znajduje się w areszcie śledczym.

Autor: 
Z.B.
Źródło: 
plportal.pl

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Zaznacz:

Reklama

plportal.pl